Pitie kávy je pre vás rutinou a neviete si bez toho predstaviť deň? Plnoautomatické kávovary ju pripravia behom minúty avšak nemali by ste radšej počkať na raňajky?
Ráno robí deň. A vy si váš deň nedokážete predstaviť bez lahodnej šálky kávy? Napriek tomu, že plnoautomatické kávovary vôbec nie sú náročné na prípravu a stačí vám ráno vyvinúť len minimálne množstvo energie na stlačenie jedného tlačidla, káva nalačno nemusí byť vždy najlepším nápadom.
Pozrite sa s nami na to, či je dobrým nápadom prijímať kávu hneď po otvorení očí. Možno si poviete, že predsa kofeín vás nakopne do nového dňa a vy budete tak mať viac energie na všetko. Čo však na to hovorí váš organizmus?
Káva nalačno – je to dobrý nápad?
Napriek tomu, že plnoautomatické kávovary či kapsulové kávovary vedia pripraviť tento lahodný nápoj behom minúty a bez starostí, nie vždy musí byť dobré začínať deň s kávou nalačno.
Napriek tomu, že veľký počet ľudí siaha hneď po zobudení po káve, toto sú dôvody, pre ktoré by ste tento zvyk mali vymeniť. A to aj vtedy, keď patríte medzi vášnivých kávičkárov a vlastníte pákové kávovary a príprava kávy presne podľa vašich predstáv vás ukľudňuje a robí vaše ráno lepším. Predtým ako sa pustíte do prípravy lahodného a nadýchaného espressa, ktoré dokážete pripraviť pomocou kávovarov De’Longhi, by ste sa mali pustiť do prípravy raňajok. Vysvetlíme vám prečo je to tak.
Problémy s trávením
V prípade, že si doprajete kávu nalačno môžu u vás nastať problémy s trávením. Jednoducho káva vám naruší celý proces trávenia, spôsobuje nadmerné nadúvanie a váš tráviaci trakt nefunguje tak ako má.
Naviac kofeín, ktorý v káve prijímate, znižuje kyslosť celého žalúdku a s tým je spojené aj pálenie záhy, ktoré sa môže u vás častejšie prejaviť. Kyseliny v žalúdku vám pomáhajú pri trávení. V prípade, že sú znížené prestáva fungovať prirodzené trávenie a narúša sa vám sliznica žalúdku.
Najmä, ak máte v práci veľa stresu, pracujete po nociach a váš spánok je nekvalitný a je ho málo, vtedy by ste sa káve nalačno mali určite vyhnúť.
Zvýšená hladina cukru
Pitie kávy vo všeobecnosti zvyšuje hladinu cukru v krvi. A o to je horšie, ak si dáte kávu nalačno. Prieskum kanadských vedcov hovorí, ak si dali kávu nalačno a ich potravinový príjem bol najskôr o hodinu od prijatej kávy, ich hladina cukru sa vyšplhala hore viac ako 100 percent.
Zvýšená hladina cukru v krvi z kávy pred raňajkami vám spôsobí, že telo nedokáže prijať cukry z raňajok. A práve cukry z jedla vám dajú skutočnú dlhodobú energiu do dňa. Ideálne teda je, konzumovať kávu až po raňajkách alebo počas nich.
Žalúdočné problémy
Problémy s trávením sme už spomenuli. Je dôležité upozorniť, že ak popíjate silnú čiernu kávu nalačno je možné, že miesto pôžitku si tento kávový mok odtrpíte. Káva nalačno môže na organizmus pôsobiť ako preháňadlo.
Predstavte si, že by ste si ráno dali ako prvé jedlo naozaj ťažko stráviteľný hamburger, rovnako ako tento hamburger zaťažuje váš prázdny žalúdok aj káva.
V prípade, že si neodpustíte rannú kávu, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Predsa len vaše zdravie by malo byť na prvom mieste. A ak sa rozhodnete kávu nalačno piť aj naďalej, je dôležité, aby ste pili naozaj kvalitnú kávu.
Na kvalite kávových zŕn záleží, čím čerstvejšie a kvalitnejšie, tým lepšie pre vás organizmus. A dôležitá je aj jej príprava. Kvalitné pákové kávovary De’Longhi alebo plnoautomatické kávovary vám pripravia skutočne vyvážané a lahodné kávové nápoje.
Komerčný článok