COVID-19 zmenil životy ľudí po celom svete. Mnohí pracujú z domova a snažia sa zostať v kontakte s kolegami a blízkymi pomocou technológií. Režim takmer každého človeka bol nejakým spôsobom narušený a vzorce spánku pravdepodobne tiež.
Dostatok kvalitného spánku je však kľúčový pre celkové zdravie a pohodu.
Význam dostatku kvalitného spánku
Podľa Národného inštitútu pre zdravie (NIH) spánok podporuje množstvo dôležitých funkcií, vrátane nášho metabolizmu či zdravia mozgu, a môže mať vplyv na rôzne zdravotné ťažkosti, ako je napríklad obezita.
Výskum tiež ukazuje, že tretina Američanov zažíva obdobia nespavosti a jeden z 10 zažíva tri noci bez spánku týždenne aj niekoľko mesiacov za sebou.
Spánok je kľúčový pre zdravie nášho tela. Avšak je náročné spať pri pocitoch úzkosti, a to hlavne v tomto neistom období.
Dobrá rada pre dobrý spánok
Vďaka spánku zvládame stresové obdobie lepšie. Mnohí dokážeme naše správanie kontrolovať a znížiť dopad pandémie na náš spánok.
Keďže je kvalitný spánok pre naše telo a myseľ taký dôležitý, tu je niekoľko tipov, ako dosiahnuť lepší spánok už dnes:
1. Dávajte si pozor na to, čo jete.
Prílišná úzkosť môže spôsobovať vyčerpanie, negatívne ovplyvňovať našu náladu a viesť k nedostatku spánku, čím sa komplikuje výber zdravých jedál. To, že si budete dávať pozor na to, čo jete, vám pomôže lepšie zvládať stres a zmeniť to, ako naň reagujete. Denne si doplňujte vitamíny a minerály, nejedzte aspoň tri hodiny pred spaním. Tým si zabezpečíte správne trávenie a vyhnete sa páleniu záhy, ktoré vám bráni zaspať.
2. Spravte z cvičenia pravidlo.
Cvičenie má množstvo významných zdravotných benefitov – a taktiež napomáha telu uvoľniť sa a zaspať. Keď cvičíte, telo vylučuje endorfíny, vďaka ktorým sa prirodzene cítite lepšie. Pre niektorých ľudí je ľahké cvičenie s nízkou intenzitou, ako napríklad jóga, pilates či oddychová prechádzka v parku, najlepším liekom proti stresu. Iní uprednostňujú tréningy s vysokou intenzitou, ako napríklad vzpieranie.
3. Pripravte sa na oddych.
Držte sa pravidla digitálneho detoxu od počítačov či digitálnych čítačiek minimálne hodinu pred spaním – zahŕňa to aj televízor!
4. Zbavte sa stresu relaxačným technikami.
Večer a čas pred spaním sú ideálne na praktikovanie relaxačných techník. Nájdite si čas, aby si vaša myseľ a telo oddýchli – zhlboka dýchajte, urobte si poriadny strečing a meditujte.
5. Pite harmančekový či levanduľový čaj.
Harmanček navodzuje relaxáciu a dobrý spánok. Za účinky harmančekového čaju, ktoré navodzujú spánok, vďačíme flavónu apigenínu, ktorý sa viaže na a inhibuje určité receptory v mozgu spôsobujúce ospalosť. Rovnako ako esenciálne levanduľové oleje zlepšujú odpočinok a spánok, aj pitie levanduľového čaju má upokojujúce účinky.
6. Dodržiavajte režim.
Aj keď život môže často spôsobiť v spánku zmätok, snažte sa každý deň chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Tým vytvoríte spánkový rytmus, za ktorý vám telo poďakuje.
Zdravá strava, cvičenie, správne voľby týkajúce sa životného štýlu a spánok podporujú dobré zdravie. Hoci úzkosť spojenú s pandémiou úplne neodstránia, pomôžu vám počas tohto neistého obdobia ľahšie dosahovať celkovú pohodu.
Komerčný článok